Dripper, niekwestionowany lider alternatywnych metod parzenia kawy

Dripper, niekwestionowany lider alternatywnych metod parzenia kawy

Czym jest dripper, jak smakuje kawa z dripa, jak ją przygotować i za co tak ją kochamy? Wchodząc w świat kaw speciality na poważnie, dripper to absolutny must have - jest jedna z najpopularniejszych alternatywnych metod parzenia kawy, która na dobre zagościła w domach prawdziwych kawoszy, a także w niektórych kawiarniach.

 

Kawa z dripa - czym jest dripper

 

Drip - z angielskiego „kapać” sugeruje już co nieco na temat samego zaparzania w tym urządzeniu. Dripper to zaparzacz o stożkowym kształcie z otworem w dolnej, węższej części urządzenia. W dripperze umieszczamy filtr, a w nim kawę, którą polewamy wodą. To tak w największym skrócie. Świat dripperów jest ogromnie rozbudowany i spotkamy mnóstwo wariacji tego właśnie urządzenia, natomiast najpopularniejszą i najczęściej wybieraną opcją są drippery Hario V60 oraz filtry Hario.

 

Dlaczego drip?

 

Kawa parzona w dripie charakteryzuje się klarownością, często słodkim i lekko kwaskowym smakiem, a także bogactwem aromatów. Jest to metoda parzenia przeznaczona zdecydowanie do jasno palonych kaw, najczęściej kaw jednorodnych, czyli pochodzących z jednego rejonu, plantacji czy też kooperatywy - tzw. Single origin. Dripper pozwala na wyciągnięcie z kawy jej esencji, smaków i aromatów charakterystycznych dla regionu, z którego pochodzi - dlatego właśnie parzymy w ten sposób głównie kawy jasno palone, które zachowują większość jej wartości.

 

Jaki dripper wybrać?

 

Drippery różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem oraz materiałem wykonania. W ofercie Hario przykładowo spotkamy drippery w rozmiarach V60-01, V60-02 oraz V60-03. Pierwszy z nich - V60-01 pozwala na jednorazowe przygotowanie do 350ml naparu, kolejne odpowiednio do ok 700ml oraz 1000ml.

 

Poza rozmiarem, kolejnym aspektem do rozważenia będzie materiał wykonania. Na rynku spotkamy drippery plastikowe, metalowe, szklane oraz ceramiczne. Podstawowe różnice pomiędzy nimi to wygląd, cena oraz właściwości termiczne. Drippery szklane oraz ceramiczne oferują lepszą stabilność temperaturową, jednak warto pamiętać iż w warunkach domowych kwestia ta nie będzie miała praktycznie żadnego wpływu na rezultat w filiżance. Podobnie jak drippery metalowe czy miedziane, te wykonane ze szkła i ceramiki świetnie prezentują się wizualnie - ceną za atrakcyjność dla oka jest jednak… cena. Nie należą one do najtańszych. Alternatywą są drippery plastikowe (które wcale nie są przecież brzydkie!) oferowane w znacznie niższych cenach - dodatkową ich zaletą jest odporność mechaniczna. Uwierzcie mi na słowo, plastikowy dripper zniesie upadek z blatu kuchennego o wiele lepiej niż ceramiczny.

 

Jak parzyć kawę w dripie?

 

By zaparzyć kawę z dripa potrzebować będziemy:

  • Młynek żarnowy - dzięki regulacji grubości będziemy mogli dobrać odpowiedni stopień zmielenia ziaren by uzyskać optymalną ekstrakcję
  • Dripper
  • Filtr
  • Serwer, dzbanek lub kubek, do którego będziemy parzyć
  • Czajnik - opcjonalną i zalecaną opcją będzie konewka z wylewką typu gooseneck - czajniki do kawy pomagają lepiej kontrolować proces zalewania ziaren wodą
  • Waga i stoper

 

Zasada działania drippera jest bardzo prosta, dripper umieszczamy na serwerze lub kubku, wkładamy filtr, w filtr wsypujemy zmieloną kawę i zalewamy wodą. Pamiętaj jednak, że aby kawa smakowała jak najlepiej musimy trzymać się pewnych zasad, które pomogą nam wyciągnąć z każdego ziarna maksimum smaku i aromatu.

 

Krok 1. Mielenie

 

Za pomocą wagi przygotowujemy odpowiednią ilość ziaren - wyjściowe proporcje zalecane do metod przelewowych typu drip to 6g kawy / 100ml wody (lub 1:15 czyli 1g kawy na 15g wody).

 

Przygotowane ziarna mielimy w młynku dość grubo, nie tak grubo jak do chemeksa lecz grubiej niż do kawiarki. Celem jest odnalezienie takiego stopnia zmielenia ziaren, by całość wody przelała się w ciągu ok 3:00 - 3:30 minut. Jeśli przelew zamyka się wcześniej powinniśmy zmielić drobniej, natomiast jeśli trwa dłużej, kawę powinniśmy zmielić grubiej.

 

Krok 2. Przygotowanie wody i drippera

 

Do zaparzenia kawy będziemy potrzebować przefiltrowanej wody w odpowiedniej temperaturze. W kwestii temperatury są różne szkoły, jedne mówią o zalewaniu wodą w temperaturach już od 85 stopni, inne zaś o zalewaniu wrzątkiem. Myślę, że optymalnym i bezpiecznym punktem wyjścia będzie woda w temperaturze ok 90-95 stopni Celsjusza.

 

W pierwszej kolejności ustawiamy na wadze serwer/kubek z dripperem, wkładamy filtr i przelewamy całość gorącą wodą by przepłukać filtr oraz rozgrzać dripper i serwer/kubek. Następnie wylewamy wodę z naczynia, wsypujemy kawę, tarujemy wagę i przystępujemy do parzenia!

 

Krok 3. Parzenie

 

Ponownie, metod zalewania jest wiele, dlatego też tutaj przedstawię podstawową i naczęściej przeze mnie stosowaną metodę, ale najpierw kilka absolutnie podstawowych reguł - zawsze lejemy delikatnym, kontrolowanym strumieniem i nigdy nie lejemy po ściankach drippera.

 

Zaczynamy od preinfuzji - delikatnie zalewamy ok 20% wody, czyli przykładowo parząc 300ml kawy zalewamy 60ml wody. Lejemy powoli, delikatnym strumieniem, okrężnymi ruchami by wszystkie ziarna zostały równomierno zamoczone. Preinfuzja ma na celu właśnie namoczenie ziaren, uwolnienie dwutlenku węgla. Zalewając pierwszą partię wody zaobserwujemy tzw. Blooming, czyli „pęcznienie” zmielonych ziaren, pomaga im to otworzyć się by można było łatwiej wypłukać z nich wszystkie substancje odpowiedzialne za smak naparu.

 

Po ok.30 sekundach preinfuzji przechodzimy do kolejnych zalań. Jak wspomniałem wcześniej, możemy stosować wiele metod zalewania, zacznijmy jednak od tego by podzielić ilość wody na ok 2-3 zalania. Celem jest przelanie całości wody przez ziarna w ciągu ok 3:00 - 3:30 minut. Zalewamy ponownie ruchami kolistymi, skupiając się głównie na środkowej części drippera, pamiętając jednak by wszystkie ziarna miały kontakt z wodą. Nie musimy czekać, aż całość wody z poprzedniego zalania przeleje się przez ziarna zanim rozpoczniemy następne.

 

Gdy napar jest gotowy pozostaje jedynie cieszyć się jego smakiem!

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.