Flash Brew - Japońska alternatywa dla cold brew - The Krakow Roastery

Flash Brew - Japońska alternatywa dla cold brew

drip flash brew

W dzisiejszych czasach gdy myślimy o kawie serwowanej na zimno do głowy przychodzi nam w pierwszej kolejności cold brew, które od kilku lat szturmem podbija nasze serca i kubki smakowe, zyskując coraz to większą popularność. Nie jest to jednak jedyna możliwość picia kawy na zimno - już w latach 60-tych w Japonii puplarnością cieszył się zupełnie inny rodzaj naparu - Japońska kawa mrożona, znana także jako flash brew.

Czym jest flash brew

Zamysł jest bardzo prosty. Flash brew przygotowujemy za pomocą standardowego drippera np. Hario bądź Kalita. Zachowujemy klasyczne proporcje wody do kawy, lecz część wody wykorzystamy w formie kostek lodu. Lód umieszczamy bezpośrednio w serwerze pod dripperem, podczas gdy pozostałą część wody podgrzewamy i wykorzystujemy do zaparzenia czegość w rodzaju koncentratu kawy z dripa.
W rezultacie gorący napar zostaje natychmiastowo schłodzony, co pozwala mu w rezultacie zachować więcej subtelnych nut smakowych, których normalnie nie poczujemy w gorącym napoju, gdyż z powodu temperatury ulotnią się zanim moglibyśmy się nimi cieszyć.
Bardzo ważne, jeśli nie wręcz kluczowe w przypadku tej metody parzenia jest trzymanie się proporcji, by smak był odpowiednio zbalansowany. Zaleca się by 65% wody wykorzystać do zaparzenia kawy, a 35% jako lód.

Przepis

Przykładowy flash brew z użyciem 30g kawy na 500ml wody:
Co potrzebujesz:
 • 30g kawy
 • 325ml wody (ok 90°C and 96°C)
 • 175g lodu
 • dripper
 • filtr
 • server lub dzbanek o pojemności nie mniejszej niż 500ml
 • czajnik
 • młynek
 • wagę
 • stoper
 1. Odmierz 30g kawy i zmiel ją średnio-drobno. Kawa powinna być zmielona drobniej niż przy standardowym dripie, ponieważ używać będziemy mniejszej ilości wody.
 2. Podgrzej wodę, a lód umieść w serwerze.
 3. W dripperze umieść filtr i przepłucz go gorącą wodą. Pamiętaj tylko by nie robić tego nad serwerem, w którym mamy lód.
 4. Umieść zmieloną kawę w dripperze.
 5. Preinfuzja - powoli zalej kawę gorącą wodą (60-90ml) i odczekaj 30-45 sekund.
 6. Zalewaj resztę wody porcjami, powolnymi, okrągłymi ruchami, celując w całkowity czas zaparzania ok 2 minut.
 7. Smacznego!

Czego możemy się spodziewać?

Główna różnica smakowa między kawą macerowaną (cold brew), a flash brew polegać będzie na tym, że cold brew, ekstrahowane na zimno przez dłuższy czas, jest w smaku gładsze i słodkie, podczas gdy flash brew zachowuje kwaskowatość kawy. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze ziaren, które będziemy zaparzać.
Flash brew to świetna alternatywa dla cold brew, przede wszystkim ze względu na o wiele szybsze przygotowanie - nie trzeba czekać od kilku do kilkunastu godzin. Zachęcamy więc do wypróbowania i eksperymentowania, gdyż jak każda inna metoda parzenia - ta rownież nie jest ostateczną i pozostawia mnóstwo miejsca na zabawę.
Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.