Idealna ilość kawy w ciągu dnia? Mamy konkrety! - The Krakow Roastery

Idealna ilość kawy w ciągu dnia? Mamy konkrety!

Naukowcy są zgodni: picie kawy jest dla nas korzystne. To świetna wiadomość wiadomość, jeśli, jak większość z nas, lubisz kawę lub jest ona siłą, która pomaga Ci obudzić się o poranku czy też podtrzymuje Cię na nogach przez resztę dnia. 

W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono szczegółowe badania nad kawą, które miały na celu odnalezienia konkretnej dawki kawy, którą powinniśmy pić każdego dnia by przyniosła ona jak największe korzyści dla ludzkiego zdrowia i mózgu. Rezultat: trzy filiżanki.

Wynik badania przedstawiła dr Uma Naidoo, specjalistka w dziedzinach psychiatrii i żywienia oraz doświadczona szef kuchni. Jest także autorką bestsellera This Is Your Brain on Food. W artykule na CNBC.com Naidoo wyjaśnia, w jaki sposób używa kawy w ramach swojej codziennej rutyny, aby poprawić funkcjonowanie własnego mózgu.

Dlaczego trzy filiżanki? Naidoo wskazuje na badanie, w którym naukowcy śledzili zarówno spożycie kawy, jak i funkcje poznawcze wśród 676 mężczyzn w podeszłym wieku przez 10 lat. Odkryli, że osoby pijące kawę zanotowały prawie o połowę mniejszy spadek funkcji poznawczych niż osoby niepijące kawy. Badani, którzy pili dokładnie trzy filiżanki dziennie, zanotowali najmniejszy spadek ze wszystkich. W większym badaniu przeprowadzonym na Harvardzie z udziałem 208 501 uczestników (zarówno mężczyzn, jak i kobiet) zbadano prawdopodobieństwo śmierci w ciągu ponad 20 lat. Okazało się, że uczestnicy, którzy pili kawę, rzadziej umierali przedwcześnie niż ci, którzy tego nie robili, a największą korzyść w zakresie długowieczności mieli ci, którzy pili od 3,1 do 5 filiżanek dziennie.

By skorzystać jak najwięcej z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą nawyk picia kawy, pamiętaj o przestrzeganiu trzech zasad.

1. Przelewaj.

Wielu zapalonych kawoszy preferuje tradycyjne metody parzenia kawy, takie jak espresso, french press czy kawę po turecku, a niektórzy nawet zwyczajną zalewajkę. Niestety te wersje kawy mogą być dla Ciebie złe. Według Jane Brody z New York Times, kiedy kawa parzona jest bez użycia papierowego filtra, „przechodzą przez nią tłuste substancje chemiczne zwane diterpenami, które mogą podnieść poziom cholesterolu LDL uszkadzającego tętnice”.

2. Uważaj, co dodajesz do kawy.

Choć kawa sama w sobie może być dla ciebie dobra, to dodatki takie jak cukier już niekoniecznie. Jeśli więc picie kawy w Twoim przypadku oznacza sączenie słodzonego latte z jednej z sieciowych kawiarni, nie wyświadczasz swojemu zdrowiu żadnej przysługi – zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, że napoje na bazie espresso, takie jak latte, nie są to kawy z przelewu.

Lepszym pomysłem będzie przerzucenie się na dripa, aeropress lub Chemex, które znajdziesz w każdej dobrej kawiarni, lub przygotujesz samodzielnie w domowym zaciszu.

3. Zwróć uwagę jak Twoje ciało reaguje na kawę.

Rada ta pochodzi od Naidoo i jest ekstremalnie ważna, ponieważ każdy z nas jest inny i każdy z nas może inaczej reagować na działanie kawy. Jeśli sprawia ona, że czujesz się poddenerwowany, ogranicz spożycie lub zrezygnuj z niego całkowicie. To samo w sytuacji, gdy masz problemy ze snem. Kofeina może wpływać na zdolność zasypiania, a także na osiągnięcie fazy głębokiego snu, której organizm i mózg potrzebują, aby zachować zdrowie.

Zwróć też uwagę czy kawa poprawia Ci nastrój, bo naprawdę ma taką moc. Jednym z najbardziej intrygujących wniosków z badania przeprowadzonego na Harvardzie jest to, że wśród osób, które popełniły samobójstwo odsetek tych, którzy regularnie spożywali kawę był niż wśród tych, którzy nie spożywali jej w ogóle. Według badań wyjaśnieniem może być to, że kawa wzmacnia działanie substancji chemicznych, które w ludzkim mózgu mają działanie antydepresyjne.

 

Podsumowując, najważniejsze pytanie brzmi: jak czujesz się po kawie? Jeśli kawa sprawia, że ​​czujesz się poddenerwowany lub uniemożliwia czy utrudnia odpoczynek, trzymaj się od niej z daleka lub przejdź na bezkofeinową. Jeśli po kawie czujesz się lepiej, pij śmiało! Pamiętaj tylko by pić kawę parzoną metodą przelewową i celuj w trzy filiżanki dziennie.

 

źródło: inc.com

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.