Menu

Kawa bezkofeinowa - sprawdź czy to coś dla Ciebie

kawa bezkofeinowa decaf coffeeKawa bezkofeinowa jest mniej pobudzającą alternatywą dla zwyczajnej kawy. Wbrew powszechnemu wierzeniu nie jest jednak całkowicie pozbawiona kofeiny - zawiera jej po prostu o wiele wiele mniej niż zwykła kawa. Ale czy to jedyna różnica?

Czym właściwie jest kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa jest niczym innym jak zwykłą kawą, która pozbawiona została większości kofeiny. Jak wspomniałem wcześniej nie została jej pozbawiona całkowicie, w większości przypadków w ziarnach pozostało do ok 3% jej bazowej ilości, jeśli zatem w filiżance kawy mieliśmy ok 95 miligramów kofeiny, ta sama filiżanka kawy bezkofeinowej będzie zawierać jej ok 2 miligramy.

Jak powstaje kawa bezkofeinowa

Proces obniżenia zawartości kofeiny w ziarnach kawy nazywany jest dekofeinizacją, jednak wykonać go można na kilka sposobów. Rozróżniamy trzy podstawowe z nich:

  1. Swiss Water® Process

    Najbardziej naturalna metoda opierająca się wyłącznie na wykorzystaniu wody, bez użycia środków chemicznych czy rozpuszczalników. Zaczynamy od namaczania zielonych ziaren kawy w czystej, gorącej wodzie by otworzyć pory w ziarnach. Następnie namaczamy ziarna w tzw. GCA czyli ekstrakcie z zielonych ziaren kawy, który zawiera związki chemiczne rozpuszczalne w wodzie, za wyjątkiem kofeiny. Wykorzystując proces dyfuzji, cząsteczki kofeiny migrują z ziaren do GCA. Gdy ekstrakt jest wystarczająco nasycony kofeiną, zostaje przefiltrowany przez filtry węglowe, które wyłapują cząsteczki kofeiny. Proces następnie powtarzamy kilkukrotnie, by w efekcie uzyskać w zielonych ziarnach poziom kofeiny bliski zeru.

  2. Metoda chemiczna (MC process - z ang. Methyl Chloride)

    Metoda ta polega na wykorzystaniu rozpuszczalników chemicznych (najczęściej jest to chlorek metylenu lub octan etylu). Rozpuszczalniki oraz ziarna kawy poddane są działaniu temperatury, dzięki czemu związki chemiczne zaczynają reagować z obecną w kawie kofeiną likwidując ją. Wszelkie pozostałości po rozpuszczalnikach są następnie usuwane przy użyciu pary wodnej. Jest to najpopularniejsza metoda, na co wpływa fakt iż jest ona również najtańszą metodą obniżenia zawartości kofeiny w kawie.
  3. Metoda gazowa

    Trzecim sposobem na dekofeinizację jest usuwanie kofeiny przy użyciu dwutlenku węgla. Poddajemy zielone ziarna kawy działaniu dwutlenku węgla pod bardzo wysokim ciśnieniem - tak wysokim, że sam gaz jest utrzymywany w tzw. stanie nadkrytycznym, czyli w stanie pomiędzy gazowym, a ciekłym. Dzięki takim warunkom, dwutlenek węgla działa jak rozpuszczalnik, usuwając kofeinę z ziaren. Jest to najmniej inwazyjna metoda odizolowania kofeiny od kawy, jednak ze względu na konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu jest ona również najbardziej kosztowna.

Czy kawa bezkofinowa jest zdrowa?

Tak! Mówiliśmy o tym w jednym z poprzednich wpisów. Wszystko zależy w pierwszej kolejności oczywiście od stanu Twojego zdrowia i tego jak Twój organizm reaguje na kawę, lecz najogólniej mówiąc - tak. Kawa bezkofeinowa wciąż zawiera znaczną większość substancji, które są dla nas dobre, z o wiele mniejszą dawką kofeiny.

Gdzie znajdę dobrą kawę bezkofeinową?

Daleko szukać nie musisz, nasza no.60 to kawa bezkofeinowa z Brazylii, procesowana metodą Swiss Water®, ciemno palona, doskonała gdy chcesz cieszyć się smakiem kawy bez efektu pobudzenia.

Leave a comment

Keep in mind that comments must be approved before they are published

×
Welcome Newcomer