Konewka - czym jest i czy naprawdę jej potrzebujesz? - The Krakow Roastery

Konewka - czym jest i czy naprawdę jej potrzebujesz?

konewka czajnik gooseneck kettle

Czym jest konewka?

Choć zapewne część z Was zna odpowiedź na to pytanie, to są wśród nas również tacy, którzy mogą nie wiedzieć o czym właściwie mówimy. Na pewno nie raz widzieliście gdy ktoś przyrządzał dripa lub kawę w Chemexie - jeśli tak, z dużym prawdopodobieństwem używał on czajnika z długą, zakrzywioną szyjką do zalania ziaren gorącą wodą.
To właśnie konewka, czyli czajnik z gęsią szyjką (z ang. Gooseneck), zaprojektowanay z myślą o parzeniu kaw metodami przelewowymi. Choć można oczywiście użyć także zwykłego czajnika, konewka nie powstała bez powodu:
  • Parząc kawę jedną z metod przelewowych ważne jest by strumień wody był kontrolowany, by zalewać ziarna w odpowiednim tempie i kolistymi ruchami. Konewka powstała po to, by jak najlepiej kontrolować ten właśnie proces - zalewanie ziaren wodą.
  • Rączka w czajniku typu konewka również dostosowana jest do spełniania swojej funkcji jak najlepiej, a jej funkcja to zapewnienie wygodnego i pewnego chwytu czajnika podczas powolnego, równego zalewania.
Korzystanie z konewki do parzenia kawy nie jest oczywiście koniecznością, lecz za jej pomocą uzyskujemy o wiele lepszą kontrolę nad procesem parzenia kawy, dzięki czemu możemy cieszyć się o wiele lepszymi rezultatami w filiżance, a także większą wygodą i komfortem parzenia.

Konewka elektryczna czy zwykła?

Na rynku dostępne są czajniki z gęsią szyją wielu producentów, a wśród modeli możemy odnaleźć zarówno czajniki elektryczne jak i klasyczne, wymagające zewnętrznego źródła ciepła. Odpowiedź na to pytanie jest subiektywna i zależy zarówno od własnych upodobań jak i możliwości finansowych.

 
Wiemy, że optymalna temperatura do parzenia kawy to od 90 do 100 stopni celsjusza. Używając zwykłej konewki możemy zagotować wodę w konewce umieszczonej nad źródłem ciepła (na kuchence lub palniku) lub też zagotować wodę w zwyczajnym czajniku, a następnie przelać wrzątek do konewki.
 
Konewki elektryczne upraszczają proces w dość oczywisty sposób, samodzielnie podgrzewają wodę. Wśród nich znajdziemy też czajniki z możliwością kontroli bądź też podtrzymania temperatury, oznacza to, że mogą one podgrzać wodę do określonej temperatury i podtrzymać ją na stałym poziomie przez określony czas.
 
Jak wspomniałem wcześniej, dużą rolę gra cena, która wśród czajników do kawy może być bardzo zróżnicowana, a podstawowe pytanie jakie należy sobie zadać gdy stajemy przed wyborem konewki to czy różnica w komforcie i jakości przygotowanego naparu będzie warta by zapłacić kilkukrotnie wyższą cenę?

Decyzja zapadła - kupujemy konewkę!

By dokonać dobrego wyboru zwróć uwagę na dwie podstawowe rzeczy, które pomogą zawęzić grono potencjalnych kandydatów wśród czajników do tego jedynego, wymarzonego, który już za chwilę stanie się Twoim nieodzownym partnerem codziennego rytuału parzenia kawy. Wiemy już, czy szukamy konewki elektrycznej, czy też zwykłej, co jeszcze jest ważne?
  • Pojemność - czajniki z gęsią szyjką możemy spotkać w wersjach tak małych jak nawet 300ml oraz tak dużych jak nawet 2l. Zastanów się czy będziesz przygotowywał duże czy małe ilości kawy, mały czajnik elektryczny szybciej podgrzeje wodę, a duży utrzyma stabilniejszą temperaturę podczas zalewania.
  • Rączka - komfrort uchwytu - konewka gdy trafi w odpowiednie ręce, spędzi w nich sporo czasu, dlatego też rączka musi być wygodna i bezpieczna, sprawdź jak czajnik leży w ręce pod różnym kątem (zalewając kawę) oraz czy palce nie dotykają powierzchni czajnika, która może przecież być gorąca.

Czy konewka jest konieczna również przy innych metodach zaparzania?

Nie, tylko metody przelewowe czerpią korzyści z tak kontrolowanego zalewania jaki oferuje czajnik z gęsią czyjką. Gdy już mamy czajnik tego typu możemy oczywiście korzystać z niego również w innych metodach, jednak nie jest to konieczne i nie powoduje aż tak dużej różnicy w efekcie końcowym

Regresar al blog

Deja un comentario

Ten en cuenta que los comentarios deben aprobarse antes de que se publiquen.